English Persian

حشره کش ها / فن پروپاترین
Highslide JS
فن پروپاترین
فن پروپاترین
نام تجاری: دانیتول
فرمولاسیون: 10% EC
دوره کارنس: -
معرفی:
این آفتکش در بازار با نام تجاری دانیتول وجود دارد. فن پروپاترین حشره کش و کنه کش پایروتیروئیدی با خاصیت غیر سیستمیک و اثر تماسی و گوارشی می‌باشد که به صورت امولسیون (10% EC) برای کنترل حشرات و کنه های آفت گیاهی استفاده می شود. فن پروپاترین اثر دورکنندگی حشرات را نیز از خود نشان می‌دهد. ساخت این ترکیب خود انقلابی در تولید و عرضه حشره کشهای شیمیایی است. فن پروپاترین در برابر نور خورشید پایداری زیادی دارد ولی زمانی که به مدت طولانی در برابر نور قرار گیرد اکسید شده و از تاثیر آن کاسته می‌شود. چون خاصیت تبخیری کمی دارد دوام آن روی محصول تا حد مناسبی زیاد است (10 روز).
مکانیسم اثر:
فن پروپاترین اثر ضربه ای (Knock down) سریع دارد. این تاثیر مستقیما به اثر کشندگی سم مربوط نیست، زیرا میزان سم لازم برای ایجاد مرگ و میر حشرات و کنه ها معمولا بسیار بیشتر از مقداری است که برای فلج کردن آنها مورد نیاز میباشد. اثر این ترکیب مثل پیریترینها است. اثر فن پروپاترین ناشی از مهار اعصاب بوده و با درجه حرارت رابطه مستقیم دارد. فن پروپاترین میزان حساسیت ناحیه پس سیناپسی را به تحریکات عصبی کاهش داده و میزان رها سازی گاما آمینو بوتریک اسید (GABA) را در ناحیه پس سیناپسی افزایش میدهد در نتیجه باعث ممانعت از انتقال پیام های عصبی می شود. فن پروپاترین چربی دوست بوده و به راحتی توسط لایه کوتیکول حشرات و سطح برگ جذب میشود.، به همین دلیل در مقابل شسته شدن توسط باران مقاوم است. خاصیت حشره کشی فن پروپاترین به مقدار دز توصیه شده در مورد هر آفت و پوشش کامل لایه سم روی سطح برگ بستگی دارد. این ترکیب علاوه بر اثر ضربه ای، خاصیت دورکنندگی ( در مقادیر مصرف زیاد) و عدم تغذیه آفات ( در مقادیر مصرف کم) را نیاز دارد. همچنین با جلوگیری از تغذیه کنه های بالغ و کاهش اعمال حیاتی آنها موجب کاهش تخمها میگردد.
موارد مصرف:
درختان میوه سردسیری
دستور مصرف:
نام محصول موارد مصرف میزان مصرف
درختان میوه سردسیری کنه قرمز اروپایی 1 2 لیتر در هزار لیتر آب
قابلیت اختلاط:
تاکنون گزارشی در مورد عدم سازگاری فن پروپاترین روی گیاهان مذکور در دز توصیه شده عنوان نشده است. ولی این سم با ترکیبات قلیایی (نظیر ترکیبات بردو و ..) قابل اختلاط نیست.
ملاحظات عمومی:
قبل از مصرف سم، برچسب آن را به دقت مطالعه نمایید.
جهت اطلاع از جزئیات با کارشناسان حفظ نباتات منطقه مشورت نمایید
فروش این سم بدون نسخه گیاه پزشک ممنوع است.

ارتباط با ما

آدرس: تهران، فلکه دوم صادقیه، نبش پاساژ گلدیس، کوچه 19 غربی، پلاک 7، واحد 102

تلفن: 44292380-1،44292314-15،44292305-6،44292340-1

فکس: 44292354

پست الکترونیک: kimiyaimport@gmail.com

کد پستی: 1451793531

آدرس تلگرام: https://telegram.me/kimiyagohar